Kdo je sloughi

Úvodní strana / O sloughi / Kdo je sloughi

agi září 2007Sloughi patří do skupiny sigthounds neboli psů, kteří loví očima („sigthounds“ nemá v češtině přesný ekvivalent). V České republice užíváme pro označení plemene název sluga, v Evropě se označuje také jako arabský chrt - arabian sigthound.  Pokud chceme vypátrat přesný původ slugy, musíme zajít hluboko do minulosti. Již artefakty Starověkého Egypta prozrazují existenci krátkosrstých štíhlých psů se zavěšeným ušním boltcem doprovázejících člověka na lovu.

Sluga je loveckým psem Berberů – původních obyvatel severní Afriky. Archeologické nálezy o existenci tohoto lidu sahají do doby 5 tis. – 4 tis. let př. n. l. Jedná se o národ, který se vyskytuje od marockého západního pobřeží k egyptské oáze Siwa, od severu Tuniska po oázy ve střední části Sahary a i dnes tvoří většinu obyvatel zemí Magrebu. Zde je tedy i domovina slug. Samozřejmě nalezneme vícero verzí o jejich původu. Jisté však je, že si Berberové i Beduíni slug vysoce cenili pro jejich výborné lovecké schopnosti, krásu a loajalitu. Slugy se honosily takovými privilegii jako např. uléhat s pánem ve stanu, byly povýšeny na plnoprávného člena rodiny. Kromě lovu gazel, hyen, pštrosů a šakalů byla jejich důležitým úkolem ochran stád koz a ovcí.

Do Evropy se slugy dostaly především v období francouzské okupace Alžíru na přelomu 18. a 19. století. Větší počty slug žijí v současné době v Německu, Francii či Švýcarsku. V České republice patří toto plemeno mezi málopočetná. Musíme jen doufat, že více milovníků chrtů najde zalíbení právě v tomto plemeni a na kynologických akcí bude k vidění stále ve větším počtu.

 

šádí portrét 9/2007

 

 

Aktuality

30.12.2008 Aktualizace fotogalerií

Konečně jsem zaktualizovala fotogalerie několika našich odchovanců - Amira, Almase a Aydina -  a také naší zasloužilé mamině Agince jsme přidali jednu portrétovou fotografii !!!

27.12.2008 Vánoční pozdravy a dárky

Děkujeme všem za přáníčka a krásné vánoční pohlednice!

6.12.2008 Tři fotografie AYDINA

"Tlusťoušek Dyno" se strašně moc změnil :-)

27.11.2008 Povaha sloughi ?!

Dostali jsme moc krásné zprávy a fotky o tom, jak Amir dělá radost dětem v dětském domově. Strašně nás to těší. Fotografie jsme přidali do článku "Povaha sloughi" !

25.11.2008

Pár fotografií mladičké zrzunky :-)))

Máme spoustu krásných fotografií z návštěvy našich kamarádů :-))))

Diskuze

Eva+azáčci - Blahopřání (8.11.2008 10:04)

Ahojky Markét, včera jsem se ti nedovolala...přeju Ti všechno nejlepší ke kulatinám, hodně zdravíčka ...

Edita - Gesto (27.10.2008 13:19)

Prý laciné gesto! Já mít doma Evropského vítěze, tak ho s pohárem fotím celý týden :-)) Moooc gratul ...

Al Hakeem - Další poděkování (19.10.2008 20:15)

My od Hakyho - Laila Tiaba se chceme taky připojit...děkovali jsme mnohokrát soukromě po mailech, al ...