portrét mája a agiSvůj příběh nemohu začít větou „vyrostla jsem mezi chrty“ či „chrti byli vždy součástí mého života“. Není to tak dávno, kdy pro mě byli velkou neznámou. Už jako dítě jsem milovala psy a zajímala se o různá plemena. Rodiče však nebyli zrovna zapálení kynologové, a tak se našimi čtyřnohými přáteli stali rozpustilí westíci. O větším plemeni nemohla být tehdy vůbec řeč, protože u nás v rodině převažoval názor, že držet v městském bytě většího psa, je přečin.

Slugu přivedla do mého života úplná náhoda. Coby čerstvě dostudovaná, jsem si listovala starými čísly časopisu – Pes – přítel člověka, zapůjčenými v kolínské knihovně. Pátrala jsem po zajímavostech a zabíjela čas. Narazila jsem na článek Dany Rosulkové o tomto plemeni. Sluga mě na první pohled okouzlila svým výrazem „smutné gazely“ a krásně stavěným tělem - žádná přehnaná křehkost. Vzplála ve mně jiskřička „to by bylo něco, vlastnit takové zvíře“.

Po přečtení článku jsem se pevně rozhodla, že si slugu určitě jednou pořídím. Bylo to však přání do budoucna, vůbec jsem tehdy netušila, že si svůj sen splním doslova do roka a do dne. Jantarový pohled Vahdani Nuri al Baida  se mi nepřestával zjevovat.

Okamžitě jsem začala pátrat na internetu po informacích. Bohužel, v té  době jsem na českých webových stránkách objevila jen pár základních informací. Proto jsem byla unešená fotogalerií německými webových stránek DarEssloughi. Ke slugám mě lákala i přirozená touha po neznámém.

Sluginky byly  pro mě vzhledem k jejich historii něco jako brontosauři.

Mými favority se rázem stali světloučcí pískoví jedinci, nejlépe jen s malou černou maskou nebo úplně bez. U tohoto zbarvení totiž nejvíce vynikne magický výraz orientálky. Tento svůj postoj jsem s postupem doby samozřejmě změnila. Barva je  u sloughi opravdu to poslední, i když v očích zájemce je  zbarvení právě tím nejsilnějším argumentem. Když se po čase v kynologickém časopise objevil  inzerát na zadání štěňat sloughi, hned jsem vytočila číslo a poznala chovatelku Janu Tomeškovou. Moc jí děkuju za vstřícnost a ochotu, se kterou se mnou tenkrát jednala. 

Koupi štěňátka jsem však musela kvůli nedostatku psíčkařského zázemí odložit. O pár měsíců později jsem narazila na další inzerát. Hned jak jsem na fotografii uviděla matku štěňat, řekla jsem si teď nebo nikdy. C´Chemala Bohemia Genao byla právě světlá písková sloughi bez černé masky a uhlování. Výstavní tituly mě zase až tak nezajímaly, přestože ji C´Chemala měla spoustu. Otec štěňat Dukal Umm Bersheba´s el Abid byl stejného zbarvení, přímý import z Libye, šampión krásy několika států.

Když mě chovatelka Lenka Malinovská ujistila ještě o závodních předpokladech štěňat a vynikajících povahových vlasnostech rodičů, nešlo odolat. V „A“ vrhu chovatelské stanice Dalvit byla však jediná žlutá fenka, díky mé pohotovosti vyšla na mě. Byla jsem úplně štěstím bez sebe. Malinovští mi krátili nekonečné čekání pravidelným zasíláním fotografií, v této chovatelské stanici jsem se setkala s neuvěřitelně přátelským přístupem a obdivuhodnou obětavostí vůči zvířatům.  Koncem srpna 2004 jsem si přivezla svou pískovou princezničku domů – Agalellu ag Dalvit.

 

farah portrét

Cesta k Farah

Příběh, jakým se ke mě dostala Farinka je velice spontánní.  Byla jsem v posledním ročníku na vysoké škole a řešila jiné problémy než výběr svého budoucího psa. Mezi spoustou učení, prací v laboratoři a psaní diplomové práce jsem byla nucena sdílet sestřinu touhu po slugince. Mrkla jsem na internet na jejich fotky a řekla si, že „něco na té sloughi je“. Pozornost jsem však směrovala jinam, slugařská posedlost u mě zatím nevypukla.

Po nějaké době se u mě v pokoji najednou objevilo překrásné štěňátko, které mě překvapilo absolutním stoickým klidem a totální ignorací mé osoby. Pokusy přivolat Aginku štěněčím způsobem, se minuly účinkem. Malá dáma mi ukázala záda a odpochodovala. Už ten den jsem se do ní zamilovala!!! Náš vztah se ale rychle změnil, už po druhé návštěvě přestala být ke mně odměřená (asi k tomu pomohla i tabulka psí čokolády)…. a bylo téměř jasno!

"Já chci taky slugu“, říkala jsem mému příteli, který pro přírodní plemena v té době ještě neměl pochopení.
Měsíc na to se na kolínskou dráhu sjeli slugaři a já se tam dozvěděla o novém vrhu paní Jany Tomeškové.  Nejsem váhavý typ, tak jsme si za dva týdny jeli do Syrovic u Brna vybrat štěňátko (dík patří mému tolerantnímu příteli). Po vzoru Aginky jsem měla představu plavé krásky bez černé masky, ale nakonec volba padla na nejmenší uzlíček s černou maskou a velkýma černýma očima. Mohla jsem si vybrat i jméno – Farah Bohemia Genao.

 

 text: Klára Doubravová

 

šádí portrét

Černé zlatíčko

Naši malou chrtí smečku dotváří černý (plášťový psík) Isham Bohemia Genao, přezdívaný Šádí. Pokud píši "dotváří", myslím to nejen co do kvantity. Šádího povaha totiž naši dámskou chrtí dvojku skvěle doplňuje  po psychické stránce -  činí ji veselejší, přátelštější a otevřenější.

Při výběru mé druhé sloughi  jsem už  byla samozřejmě rozkoukanější  chrtař. Neodolala jsem hlavně závodním předpokladům Ishama a úžasné povaze, kterou zdědil po svých rodičích. Jeho matka Šabura (Bersheba´s Shaburra), paří k mým nejoblíbenějším slugám co do exeriéru, tak do povahy - totálně klidné, vyrovnané  a milé stvoření. A na dostihové dráze je na ní úžasný pohled. Díky zlatému pálení je Šádí na první pohled velmi atraktivní a efektní pes. Černé zbarvení je totiž v reálu o mnoho elegantnější než to pískové.  

Aktuality

30.12.2008 Aktualizace fotogalerií

Konečně jsem zaktualizovala fotogalerie několika našich odchovanců - Amira, Almase a Aydina -  a také naší zasloužilé mamině Agince jsme přidali jednu portrétovou fotografii !!!

27.12.2008 Vánoční pozdravy a dárky

Děkujeme všem za přáníčka a krásné vánoční pohlednice!

6.12.2008 Tři fotografie AYDINA

"Tlusťoušek Dyno" se strašně moc změnil :-)

27.11.2008 Povaha sloughi ?!

Dostali jsme moc krásné zprávy a fotky o tom, jak Amir dělá radost dětem v dětském domově. Strašně nás to těší. Fotografie jsme přidali do článku "Povaha sloughi" !

25.11.2008

Pár fotografií mladičké zrzunky :-)))

Máme spoustu krásných fotografií z návštěvy našich kamarádů :-))))

Diskuze

Eva+azáčci - Blahopřání (8.11.2008 10:04)

Ahojky Markét, včera jsem se ti nedovolala...přeju Ti všechno nejlepší ke kulatinám, hodně zdravíčka ...

Edita - Gesto (27.10.2008 13:19)

Prý laciné gesto! Já mít doma Evropského vítěze, tak ho s pohárem fotím celý týden :-)) Moooc gratul ...

Al Hakeem - Další poděkování (19.10.2008 20:15)

My od Hakyho - Laila Tiaba se chceme taky připojit...děkovali jsme mnohokrát soukromě po mailech, al ...